Piwniczka na wino – jak urządzić i czego nie powinno w niej zabraknąć

piwniczka na wino

Wino to jeden z najszlachetniejszych trunków, a do tego bardzo wymagających – jeśli więc chcesz je przechowywać w swoim domu i w razie potrzeby poczęstować swoich gości wyśmienitym winem, to potrzebujesz do tego odpowiedniego miejsca – najlepszym wyborem będzie profesjonalna piwniczka na wino. Jak ją urządzić i na co zwrócić uwagę?

Piwniczka na wino – miejsce do przechowywania win różnych gatunków

Tradycja produkcji wina sięga starożytności. Wytwarza się je z odpowiednich szczepów winorośli, których liczba sięga około 1300. Oznacza to, że określone gatunki win mogą się od siebie bardzo różnić, a na ich smak, kolor i konsystencję mają również wpływ inne elementy, choćby takie jak klimat, w których dojrzewają owoce, sposób wytwarzania, a także sposób przechowywania dojrzewającego wina. Jeśli więc chcemy, aby w naszym domu powstała piwnica winna, w której będziemy przechowywać swoje szlachetne trunki, to musi ona spełniać pewne warunki, w tym być przystosowana do przechowywania win czerwonych, białych, różowych czy musujących, a każde z nich ma nieco inne wymagania. Koniecznie musimy wziąć to pod uwagę.

Winiarnia domowa – jak urządzić?

Aby powstała profesjonalna winiarnia domowa, to w pierwszej kolejności musimy znaleźć dla niej odpowiednie miejsce. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu domową spiżarnię lub piwnicę. Domowa winiarnia w piwnicy na pewno będzie lepszym rozwiązaniem, ponieważ panują tam lepsze warunki do przechowywania wina. Na przykład wina różowe i musujące należy przechowywać w temperaturze 9 stopni Celsjusza, białe od 10-15, a czerwone od 15-18 stopni Celsjusza. Piwnica na wino ma największe szanse, aby spełnić te warunki, ale można ją także doposażyć w specjalne urządzenie, czyli winiarkę, która umożliwi utrzymanie odpowiedniej temperatury. Ponadto piwnica winna to miejsce, które powinno odznaczać się także określoną wilgotnością – najlepsza jest stała na poziomie około 70%, a także ograniczać dostęp światła słonecznego.

Kiedy już znaleźliśmy właściwe miejsce na domową winiarnię, to należy uzupełnić je w odpowiednie sprzęty i meble. Najważniejszym elementem będą specjalne półki, na których będziemy przechowywać butelki z winem. Co istotne, muszą one znajdować się w pozycji leżącej, więc wszystkie piwniczki na wino muszą być wyposażone właśnie w takie profesjonalne półeczki. Stylowa winiarnia powinna również być wyposażona w meble i sprzęty z odpowiedniego materiału i najlepiej jak będzie to drewno – dzięki temu piwnica z winami będzie prezentować się elegancko i stylowo, a my będziemy mogli zaprosić do niej gości.

winiarnie z drewna

Winiarnie z drewna – stylowe i klimatyczne

Jak zrobić piwniczkę na wino? – Najlepiej zdecydować się na profesjonalnego wykonawcę, dzięki czemu mamy pewność, że nasza winiarnia z drewna będzie odpowiednim miejscem do przechowywania wina, a my będziemy czuć się w niej dobrze. Ponadto piwnice z winem realizowane na indywidualne zamówienie będą zawsze wpisywać się w nasze osobiste preferencje, np. co do ilości półek oraz jakości drewna, z którego zostaną wykonane. Winiarnia z drewna powinna być również wyposażona w dodatkowe sprzęty i meble, które uczynią z niej miejsce jeszcze bardziej stylowe i eleganckie. Jeśli pozwala na to metraż domowej winiarni w piwnicy, to bez obaw możemy w niej umieścić również unikalne stoliki, krzesła czy ławki, na których będziemy mogli usiąść, aby degustować trunki. Jakie drzewo wykorzystać do stworzenia klimatycznej piwniczki z winami? – Jedną najlepszych opcji jest oczywiście dąb – to szlachetne drzewo odznacza się wyjątkowymi walorami estetycznymi, a także wyjątkową wytrzymałością o odpornością na różnorodne czynniki.

Stylowa winiarnia – dodatkowe meble i sprzęty

Piwnica winna będzie jeszcze bardziej stylowa, a przy tym również funkcjonalna, jeśli wyposażymy ją w dodatkowe meble. Jakie sprzęty szczególnie sprawdzą się w domowej winiarni? Powinny one przede wszystkim wpisywać się w nasze osobiste potrzeby i preferencje, ale istnieje pewien kanon dodatkowych sprzętów i należą do nich między innymi dębowe stoły, mniejsze stoliczki, przy których można przysiąść i delektować wino, a także praktyczne ławy czy nawet biurko. Precyzyjnie wykonane z surowców i materiałów wysokiej jakości sprawią, że każde wnętrze domowej piwniczki z winami będzie stylowe i jeszcze bardziej eleganckie. Takie możliwości daje między innymi wykończenie mebli perłową lub ciemno dymioną żywicą.

Piwniczka na wino – jak zrobić?

Stylowo i profesjonalnie urządzona piwniczka na wino to chluba dla każdego właściciela – może stać się miejscem nie tylko przechowywania wina, ale również przyjemnych spotkań i konwersacji. Wśród eleganckich i klimatycznych, drewnianych mebli odprężymy się i zrelaksujemy, dlatego dębowa winiarnia w piwnicy powinna być funkcjonalna, a przy tym urządzona ze smakiem oraz zgodnie z naszymi osobistymi oczekiwaniami i preferencjami – wtedy będziemy spędzać w niej chętnie czas, a nawet zapraszać gości. Warto więc dokładnie zaplanować każdy jej szczegół, a wykonanie oddać w profesjonalne ręce.

stylowa winiarnia